Jak nastavit výšku sedla u jízdního kola

Úvod

Jízda na kole je skvělý způsob, jak si užít pohyb na čerstvém vzduchu a zároveň posílit své tělo. Aby byla jízda na kole pohodlná a efektivní, je důležité optimálně nastavit výšku sedla. Správné nastavení sedla vám pomůže předejít nepohodlí a zraněním a zároveň zlepší vaši výkonnost. Níže najdete několik tipů, jak správně nastavit výšku sedla na vašem kole.

Správné nastavení výšky sedla je důležité pro pohodlnou a efektivní jízdu na vašem kole.

Výška sedla: Klíč k pohodlí a výkonu

Správné nastavení výšky sedla u horského kola je klíčové pro dosažení maximálního výkonu, optimálního pohodlí a minimalizace rizika zranění.

ZDRAVOTNÍ HLEDISKO

Změna výšky sedla ovlivňuje úhly kloubů, délku svalů a sílu, kterou svaly mohou produkovat. Optimalizace výšky sedla může vést k efektivnějšímu šlapání a snížení rizika přetížení kloubů.

Nastavení výšky sedla

Krok 1:

Změření vaší výšky
Postavte se vedle kola a upravte vertikální polohu sedla tak, aby bylo ve výšce vašeho kyčelního kloubu.

Krok 2:

Upravení výšky sedla
Optimální výška sedla je taková, která umožňuje mírně ohnutý úhel kolenního kloubu při šlapání. Příliš nízké sedlo může způsobit nadměrné namáhání kolenního kloubu, zatímco příliš vysoké sedlo může způsobit nepohodlí a nedostatek síly.

Krok 3:

Vyzkoušení
Posaďte se na kolo a zkuste se projet. Při dosažení nejnižšího bodu šlapání by měla být noha téměř narovnaná s mírně pokrčeným kolenem.

Krok 4:

Upravení výšky
Pokud je noha při šlapání v maximální poloze zcela propnutá, snižte výšku sedla. Pokud je noha příliš pokrčená, upravte výšku sedla směrem nahoru.

Horizontální pozice sedla

Nezapomeňte také na horizontální nastavení pozice sedla, které významně ovlivňuje polohu sedícího cyklisty na kole. Pokud je sedlo příliš vepředu, může to vést k přetížení rukou a ramen. Naopak, pokud je sedlo posunuté příliš dozadu, může to vést k přetížení zadní části těla.

Dbejte také na vyznačené rozmezí posunu sedla, doporučené výrobcem. Označení bývá uvedeno na boční straně ližin.

00005_small
Dodržování základních pravidel a tipů vám pomůže dosáhnout optimální polohy sedla a maximalizovat váš potenciál při cyklistice. Buďte však připraveni na to, že každý jezdec může mít individuální preference, a proto je důležité pravidelně testovat a upravovat nastavení podle svých potřeb. Sledujte své tělo a reagujte na jeho signály, abyste zajistili příjemnou a bezpečnou jízdu na horském kole.

Vyberte si z našeho eshopu

Sedlo Mixed

Karbonové sedlo Mixed je špičkové sedlo pro váš bicykl. Je vyrobeno z vysoce kvalitního karbonu, má měkké polstrování.

1 790  s DPH Shop now
Sedlo Lietu

Ergonomické a stylové sedlo Lietu pro pohodlnou jízdu na kole. Má měkké polstrování.

830  s DPH Shop now
Sedlo Lietu

Ergonomické a stylové sedlo Lietu pro pohodlnou jízdu na kole. Má měkké polstrování.

830  s DPH Shop now
Jak nastavit správný tlak tlumiče
Celopéro není jenom o trailech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Košík
Zavřít Wishlist
zavřít Recently Viewed
Kategorie