Jaký zvolit představec

Jaká délka představce je nejlepší? Jsou délky nad 100mm vůbec k něčemu dobré? Jaký si vybrat?

Odpovědi na tyto otázky a další doporučení naleznete právě zde.

Délka je vše

Správně se délka představce měří od středu šroubu víka dříku hlavového složení po střed řídítek.

Délka představce hraje velkou roli v tom, jak se kolo ovládá v terénu. Zejména při jízdě na horských kolech je tato délka mimořádně významná.

Také zvažte anatomii vašeho těla. Máte kratší páteř a delší nohy? Delší páteř a kratší nohy? Vaše anatomie do značné míry ovlivňuje ideální délku, kterou by představec měl mít.

Pokud máte dlouhý rám nebo naopak krátký rám, i tuto vlastnost je potřeba brát v úvahu při správné volbě délky představce.

Dříve se často používaly dlouhé představce, ale ukázalo se, že při sjezdech nejsou příliž praktické. Když se terén nakloní dolů, vaše váha se rychle přesune nad přední osu kola, kde se stupňuje riziko pádu přes řidítka.

Krátký a hotovo?

Stačí tedy koupit co nejkratší představec a máme vyřešeno? Není to tak jednoduché.

Bajker bez dostatečného rozsahu se může cítit na kole nepříjemně až stísněně. To co bude do značné míry určovat nejkratší vhodnou délku představce je horní délka trubky vidlice kola.

Pokud máte kolo s krátkou horní trubkou vidlice, pak montáž příliž krátkého představce bude mít pravděpodobně za následek nedobrou ovladatelnost. Bude to jako jet na kole, které je na vás příliš malé. Být skrčený moc při zvládání terénu nepomůže a pravděpodobně se po delší době nebudede cítit tak komfortně, když nebudete moct být tak vzpřímení.

Proto byste měli volit u většiny moderních horských kol délku představce ideálně mezi 50 mm a 80 mm.

Už jste vyzkoušeli nové kombo? – řidítka v délce 720mm s představcem o délce 60mm.

Proč si vybrat hardtail
Jak správně čistit kolo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Košík
Wishlist
Recently Viewed
Kategorie